Kötészeti ismeretek


Ismertetünk néhány alapvető információt a kötészet világából. Ezzel a segédlettel segítünk eligazodni a kifejezések között.




Alak

A kiadvány lehet álló vagy fekvő formátum.

Aranyfüst

Könyvek aranyozásához használt vékony aranyfólia.

Aranyozás

Meleg présnyomás, fémfólia közbeiktatásával.

Álló formátum

Álló téglalap alakú, a hosszabb oldalán kötött kiadvány.



Beakasztás

A nyomtatott könyvtest (belívek) beragasztása a könyvtáblába (keménytábla esetén) vagy a fedélbe (puhatábla esetén). Ez régebben kézzel készült a nyomdákban, ma nyomdai ragasztókötő géppel végezzük.

Bedugás

Töredékív behelyezése ív közepébe.

Behúzott melléklet

A nyomtatott kiadványba be nem kötött melléklet. Ilyenek például a színes magazinokba betett - elsősorban reklámcélokat szolgáló - lapok.

Bekötés

A kiadványba a belívtől eltérő minőségű ívek bekötése különböző formában, különböző helyekre. A bekötés az előállítási költségeket is módosíthatja.

Belív

A nyomtatott kiadvány, prospektus vagy könyv tartalmát alkotó, kötészetileg összetartozó egység, amelyet a nyomdai kötészet során látnak el valamilyen borítóval. A belív tulajdonképpen egybegyűjtött köteg papír, amely a könyv tényleges tartalmát hordozza. A könyv vastagsága függ az Ön által választott papír vastagságától és az oldalszámtól is.

Bemetszés, riccelés

Az a művelet, amikor nyomógépen megfelelő vágóelemek segítségével a papír keresztmetszetét csak részben vágják át. Bemetszést, riccelést alkalmaznak pl. az öntapadós fóliák kikészítésekor, a nyomtatott felső papírréteg a bemetszés vonalának megfelelően, könnyen leválasztható az alsó hordozórétegről.

Besütés

A könyvtábla és a gerinc közötti bemélyítés, mely a jó nyitást teszi lehetővé.

Biegelés (hornyolás)

Más néven hornyolás. Törésre hajlamos, merev, vastag kartonféleségek vaknyomással nyomtatása a hajtás vonalában. A kartonok anyagának egyenes vonalú megtörése a felület megsértése nélkül, törésmentes hajtási vonal kialakítása. Hajtások jelző nyomása, amellyel a kiadvány (például könyvborító) jobb nyithatóságát, vagy (például prospektus, dosszié) könnyebb záródását biztosítják valamint dobozok, papírképkeretek készítésénél használják ezt az eljárást.

Borítás

A könyvtábla külső felületének anyaga. Lehet bőr (műbőr), vászon (selyem), papír, esetleg fóliázott papír vagy PVC.

Borítókarton

Könyvek, katalógusok, albumok borítófedelének anyaga, fehér vagy pasztellszínű, gyakran felületmintázott (vászonpréselt) karton.

Borítósarkítás

A könyvtábla-borítóanyag sarkainak levágása, a behajtások pontos eldolgozása érdekében.

Brosúra

Kis terjedelmű (A/5 vagy A/4) , puha fedelű kiadvány, amely irkafűzéssel, spirálozással vagy ragasztókötéssel készül. A brosúrát a könyvtől az egyszerű kivitel különbözteti meg.

Cérnafűzés

A többszörösen hajtogatott íveket egymásra helyezve cérnával varrják össze a kötészet során. A módszer nagy hátránya, hogy viszonylag drága és munkaigényes, de előnye a tartósságon túl, hogy a tűzött, illetve ragasztó kötött könyvekkel ellentétben a könyv teljesen kinyílik. A cérnafűzést általában keménytáblás könyveknél használják, hiszen a drága keménytáblás könyvek már megérdemlik ezt a drágább és lassúbb kötészeti eljárást.

Címnegyed

A könyv első (általában) 4 oldala, amelyben az 1. oldal a szennycímoldal, a második az üres oldal, a harmadik a főcímoldal, a 4. pedig a kolofon vagy impresszumoldal.

Címoldal

A könyv harmadik oldala, a címet, a szerzőt és a kiadót vagy emblémáját (ha van) tünteti fel.



Dombornyomás

Olyan nyomtatási eljárás, amelynek célja a betűk, rajzok relifszerű kidomborítása a papír felületéből. A dombornyomás lehet színes és vak, ami azt jelenti, hogy a domborítás nem színes.

Drótfűzés

Ívek összekapcsolása fűzőkapcsok átütésével. Változatai: irkafűzés, tömbfűzés

Egészvászon kötés

Könyvtábla elemeit összefüggő vászonborítás fogja össze.

Egyenkénti csomagolás

A kész kiadvány egyesével fóliába csomagolható. A késztermék egyenkénti csomagolása általában áttetsző fóliába.

Előzék

Keménytáblás könyveknél a könyvtestet a táblához rögzítő, a belíveknél magasabb grammsúlyú (rendszerint 120-150 grammos) papírból készülő, általában nyomatlan lappár.

Előzékpapír

A bekötött könyv első és hátsó fedeléhez ragasztják a belső oldalra, összekötő kapocs a könyv kötése és belső teste között. Szilárdsága nagy, általában famentes, gép-sima, fehér vagy enyhén árnyalt, 90-120 g/m2 tömegű. Az előzékpapírt vagy más papírfeldolgozói eljárással készítik ki.

Envelope (védőborító)

A kötéstáblát védő, de azzal fizikailag nem összetartozó, rendszerint nyomott lap. Grafikai megjelenése kiemelten fontos a könyv esztétikai összképe szempontjából.

Eresz

Könyvtábla és a gerinc között kialakított nyitási vonal.

Élmetszés

A körbevágott könyvtest oldalait vagy a vágásban, vagy a lábban, vagy a fejben vagy akár mindhárom oldalon színezik.

Élőfej

A szedéstükör élén, az oldal felső részén a szövegfolyamtól vonallal vagy üres felülettel elválasztott információs terület. Jellegzetes megoldása lexikonok, enciklopédiák, szótárak, tudományos kiadványok és esetenként irodalmi kiadványok esetében is.



Fedél

Puhafedelű (más néven kartonált) könyvek 180-300 grammsúlyú kartonból készülő, többnyire nyomott és felületkezelt borítója.

Fejezetcímoldal

Egy fejezet címét tartalmazó oldal, amely (ha csak a megrendelő másként nem rendelkezik) minden esetben páratlan (jobb) oldalra kerül.

Fekvő formátum

Fekvő téglalap alakú, a rövidebb oldalán kötött kiadvány.

Felületkezelés

Fóliázás, lakkozás nyomógépben, UV lakkozás, amely meggátolja a festék lehúzódását, erősebbé teszi a papírt. Anyaga szerint lehet műanyag, optikailag fényes vagy matt.

Fémfóliázás

A fólia fémeknek, műanyagoknak filmszerűen kiképzett homogén formái. A fóliával bevont papírok felülete simább lesz, zsír és víztaszító. Felhasználási területe a kasírozott papírokéhoz hasonló. A kiadvány fedelének egyes elemeit (például: szerző nevét, a mű címét vagy egy emblémát) élénk színű fémfóliával préselik be a fedélbe.

Fóliázás

A nyomat tartósságát és esztétikai megjelenését jelentősen fokozza. A papírt vágás és biegelés előtt vékony műanyag réteggel vonják be. A szorítóhengerek ragasztóval nyomják rá a vékony, átlátszó műanyag fóliát a papírlapra, ami sima, könnyen tisztítható felületet eredményez, és a nyomat színeit is élénkíti, felerősíti. Megkülönböztetünk hideg és meleg fóliázást. A meleg fóliázás lényegesen drágább, viszont minősége lényegesen jobb a hideg fóliázásnál. Ez utóbbinál a papír ugyanis könnyen görbül, vetemedik, a hideg fólia összezsugorodik, ráncosodik.

Fóliázás, lakkozás

Felületkezelési eljárás. Meggátolja a festék lehúzódását, erősebbé teszi a papírt. Anyaga szerint műanyag, optikailag fényes vagy matt változatban létezik.

Forma-lakkozás, -fóliázás

Felületkezelés az oldalnak csak egyes, meghatározott részein.

Formalakk

Felületkezelési eljárás. A papír adott helyén és kiterjedésében felvitt lakkréteg, amely tetszőleges formájú lehet. Felhasználási terület igen sokrétű, bármilyen kiemelendő szövegrész felületkezelésére alkalmas.

Frézelés

Hajtogatott ívekből álló könyvtest gerincének lemarása, érdesítése a ragasztó jobb kötése céljából.

Fül

A védőborító, illetve a kartonfedél behajtott része. Fotó, életrajz, tartalmi összefoglaló, ár, vonalkód stb. kerülhet rá.

Füzet

Könyvnél kisebb terjedelmű, általában irkafűzött kiadvány, vagy más néven brosúra. A füzet egy vagy több nyomtatott oldalból áll, amelyet belülről kifelé hornyolunk, hajtunk, majd a hajtás mentén összetűzünk. A füzetben lévő oldalakhoz úgynevezett kilövést készítünk, amelynek során meghatározásra kerül a lapok olvasáshoz megfelelő helyes sorrendje. Bár inkább füzetként, és nem könyvként hivatkoznak rá, de mivel van borítója, belíve és kötészeti eljárása, ezért technikailag könyvről beszélünk.

Mikor érdemes a füzet formátumot választani?

Gerinctűzést általában akkor használunk, ha a dokumentumnak viszonylag kicsi az aktualitása és nincs szükség jelentős tartósságra. Jó példák erre a katalógusok, brosúrák, marketing anyagok vagy minden olyan kisebb dokumentum, könyv vagy más kiadvány, amely nyolc vagy több oldalból áll (az oldalak számának oszthatónak kell lennie néggyel). A gerinctűzés csak azoknak a dokumentumoknak az esetében praktikus, amelyek viszonylag kis oldalszámúak. Nagyobb méretű dokumentumok használata esetén az eredmény nem lesz optimális. A füzetkészítés oldalszámának felső határa 80g belívek esetén általában 64 oldalig terjed. Nagyobb oldalszámú munkák esetén mindenképpen érdemes a ragasztókötés, síkra kinyitható, vagy mechanikus kötés alkalmazása.

Hogyan készül a gerinctűzés?

A lapok egymásra kerülnek, úgy hogy minden bekezdés a következő bekezdésbe kerül. Ezután a lapokat a gerinc mentén függőlegesen összetűzik.

Gázsi

Fűzőszövet. Könyvtestek gerincének megerősítésére használt ritka szövésű anyag.

Gerinc

Kiadványok nyitási oldalával szemben levő, élben találkozó alkotórészeinek (hajtogatott ívek, lapok) elnevezése. Könyv esetén a szerző nevét, a címét, a kötetszámot és a kiadó emblémáját szokás feltüntetni rajta. Folyóirat esetén általában a cím, évfolyam, megjelenési szám kerül rá.

Gerinccím

A könyv, vagy időszaki kiadvány gerincén elhelyezett cím. Magyarországon a gerinccím alulról felfelé tart.

Gömbölyített gerinc

Keménytáblás könyvek gerince lehet egyenes vagy gömbölyített. A gömbölyített gerincet általában 160 oldalnál nagyobb terjedelmű könyvek esetén érdemes alkalmazni.

Göngyölt hajtás

A bekötött melléklet kétszer vagy többször a kötés felé hajtott.

Gyűjtőfűzés

Periodikus kiadványok íveinek összehordása és drótfűzése.



Hajtás

Egyszeri hajtás - 4 oldalra - meghajtott ív. Lehet 6, 8 vagy akár több oldalra hajtani, többféle sorrendben, melyet mindig gyártás és tervezés előtt tisztázzunk a nyomdával.

Hajtogatás

Ívek hajtogatása - pontos méretre vágás után - késes, táskás és kombinált könyvkötészeti hajtogató gépeken történhet. A hajtogatási módot, amely lehet egy negyed-, fél-, egész-, tizenhat vagy harminckét oldalas hajtás, a kilövés, a nyomtatás, valamint a papír vastagsága határozza meg. Tekercsnyomógépeken a hajtogatásokat a gép egységét képző komplett hajtogatómű végzi.

Hajtogatott ív

Kilövés szerint összehajtott több oldalt tartalmazó egység, a könyvtest alkotórésze.

Háromkéses vágás

Könyvtestek körülvágása egy műveletben.

Hernyófűzés

Egy munkafolyamatban történő ív összehordás, tűzés.

Hotmelt ragasztó

Oldószer nélküli, hőre lágyuló ragasztó, általánosan használt ragasztó-kötött könyveknél.

Inzert

A könyvhöz tartozó de kötészetileg önálló melléklet.

Irkafűzés

A kiadvány gerincén elhelyezett két vagy több kapocs, amely a kiadvány összefogását szolgálja. Minimálisan 8 oldalas, legfeljebb a papír vastagságától függően 80-112 oldalas munkáknál alkalmazható.

Ívvágás

A papír ívekre tekercsből rotációs ívvágó gépekkel vagy a nagyobb ívek kisebb ívekre, síkvágó- (lapos-vágó) gépekkel vágható. A kis alakú ívvágásnál a síkvágó kezelésekor sok kézi munkaműveletre van szükség, és a hibás méret valószínűsége nagy. A rotációs kis alakú ívvágókkal és a program-vezérelt, félautomatikus síkvágógépekkel, a papírívek alaknagyságuktól függetlenül vághatók.

Ívvágógép

Egykéses kötészeti darabológép.



Jelzőszalag

Könyvtest gerincére ragasztott és a könyvtestbe húzott textilszalag.

Kapitális oromszegő

A könyvtest gerincére fej- és lábrésznél felragasztott színes textilcsík.

Kartonált könyv

Puhafedelű könyv, borítója kartonból készül.

Kasírozás

Papírnyomat, kinagyított fotó, plakát stb. szürke lemezre, műanyagra, fára stb. való felragasztása. A papír felületére felvitt plusz réteg, amely valamilyen szempontból eltérő tulajdonságú a hordozóanyagtól. A felvitt réteg általában valamilyen műanyag-származék, vagy alumínium. Fontos, hogy a hordozó papírréteg jól simított, szennyeződés és hibamentes legyen, mert e nélkül nem lehet fényes egyenletes felületet létrehozni. Alapvetően háromféle kasírozással készülnek a papírok: száraz-, nedves- és forróömledékes kasírozás. Ez utóbbi eljárással állítják elő a vaj, a margarin csomagolóanyagát is. A kasírozott papír karcolásálló, vízálló, zsírálló tulajdonságú. Értékes csomagolókartonokhoz, display-ekhez, hanglemezborítókhoz, könyvkötészeti célokra alkalmazzák.

Keménytáblás kötés

Olyan kiadvány, amelynek a fedele 1,5 - 3,5 mm vastag kötészeti lemez egészpapír, egészvászon, félvászon, műbőr vagy bőrborítással.

Miért válasszuk a keménytáblás kötést?

A keménytáblás kötés olyan könyvet eredményez, amely elegáns és különösen tartós. Ez a legdrágább kötészeti eljárás, de nagy mennyiségnél költséghatékonyan alkalmazható. Ezért a legtöbbször nagy tételben készített könyvek esetén használjuk, illetve olyan dokumentumoknál, amelyeket hosszabb használati időre szántak.

Hogyan készül a keménytáblás kötés?

A lapokat kötegelt ívekbe szerkesztjük, összegyűjtjük és összevarrjuk a nagyobb tartósság érdekében. Ezután a könyvlapokat három oldalukon körülvágjuk. Ezután a belívet egy szövetdarabbal bevonva a gerinc mentén az előzékhez ragasztjuk. Az előzék rögzíti a könyvtestet a táblához. Az előzék a belíveknél magasabb grammsúlyú (rendszerint 120-150 grammos) papírból készülő, általában nyomatlan lappár. Végül a lapokat beragasztjuk a táblába, ami nem más, mint egy kemény, merev anyagú papírlemez, amely a könyv merevítését, erősítését szolgálja. A tábla vastagsága 1,5-3,5 mm közötti. Az így készült könyvek gerince domború, a gerinc mentén két bemélyedéssel. A táblákra végül papír, vászon vagy bőrborítás kerül, amely egyrészről véd, másrészt jobban eladhatóvá teszi a könyvet. A keménytáblás kötés gazdaságosabbá tehető, ha egy puhafedelű könyvre kerül a keménytábla, megtakarítva ezzel az ívek összevarrásának és beragasztásának költségét.

Kereszthajtás

A kétszer (egymáshoz képest keresztben) meghajtott ív, amely 8 oldalas terméket eredményez.

Keresztperforálás

Tekercsnyomógépeken, a papírpálya futására merőleges irányú perforáció készítése folyamatos nyomtatás közben.

Két hosszanti (paralel) hajtás

Az papíríven két párhuzamosan elvégzett hajtás, mely lehet göngyölt (egymásba hajtogatott) vagy harmonika (leporelló).

Kollacionáló jel

Az ívek gerincére nyomtatott jel, mely megkönnyíti az összehordás ellenőrzését.

Könyv

Folyószöveges és képes nyomdai termék.

Könyvbelív fűzéstípusok

Frézelt - a belív a fedélbe lapokban kerül beragasztásra szál-felsütött - a belíveket a gerinc mentén a hajtogatásnál cérnával varrjuk cérnafűzött - a hajtogatás után varrjuk egymáshoz a belíveket.

Könyvborító

A könyvtábla külső felületének anyaga. Lehet bőr (műbőr), vászon (selyem), papír, esetleg fóliázott papír vagy akár PVC.

Könyvjelző

A könyv körülvágott méreténél valamivel alacsonyabb és jelentősen keskenyebb, 120-180 grammsúly közötti, egy vagy több színnel nyomott papír. A könyv rövid ismertetését vagy reklámot szoktak elhelyezni rajta a kiadók.

Könyvjelzőszalag

A sapka és az oromszegő közé ragasztott szalag. Színe többnyire megegyezek az oromszegő színével.

Könyvkötés

Nyomtatott ívek könyvvé formálása.

Könyvtábla

Kötött könyvek borítórendszere. A könyvtábla táblalemezekből, hátlemezből és borítóanyagból áll.

Könyvtest

Ívek összekapcsolásával kapott félkész termék.

Körülvágás

Könyvek, folyóiratok kész méretre vágása három oldalon, a fej-, láb- és hosszmetszések kialakítása. A körülvágás a kiadvány előállításának utolsó lépése. Ezzel adjuk meg a terméknek azt a méretet, amit elképzeltünk a tervezés során.

Kötésmargó

A kötésmargó a lap fejlécében (tetején), láblécében (alján), kötésében (a hajtás mentén) vagy az éleken (külső lapszél, metszés) elhelyezkedő margók. A kötésmargó egyes részei elvesznek a kötési folyamat során.

Kötegelés

A nyomdai termék (főként) újság egységcsomagjainak (általában műanyag) zsineggel való összefogása

Kötésfajták

Papírkötés, félvászon, egészvászon, félbőr, egészbőr kötés, kemény-táblás, puha-fedelű.

Kötészet

Nyomdai műveletcsoport. A kötészet tulajdonképpen egy kiadvány lapjainak összetartásának biztosítását jelenti. A kiadvány borítója a kötészeti munka befejező eleme, mégis már a tervezés elején fontos elhatározni, hogy milyen típusú kötést használunk. Az, hogy a könyv borítója hogyan kerül elhelyezésre, az alkalmazott kötészeti eljárástól függ.  A kötészeti eljárás megválasztásánál érdemes figyelembe venni a bekötni kívánt lapok számát, és a használt papír súlyát. Általános szabály, hogy egy irkatűzéses füzetben használható lapok száma 16-18 lehet (vagy másképp 64, illetve 72 oldal, hiszen minden lapon négy oldal kerül elhelyezésre) a papír súlyától függően. A kötészetben a következő kötészeti eljárások alkalmazhatók: ragasztókötés, irkatűzés vagy irkafűzés vagy gerinctűzés, síkra kinyitható vagy mechanikus kötés, normál és dupla spirálozás, stb.



Lakkozás

A nyomási műveletek befejezése, festékrétegek teljes száradása után a papírt teljes egészében, vagy részben, fényes sima lakkréteggel vonhatjuk be, ami jelentősen növeli a nyomat esztétikai értékét, tartósságát. Célszerű magas vagy ofszetnyomásnál papíroldalanként kétszer lakkozni, jobb fedettség, a jobb minőség kedvéért. Szitalakkozásnál annak nagyobb fedettsége miatt elegendő az egyszeri lakkozás.

Leporelló

Párhuzamosok mentén többször összehajtogatott nyomdatermék.

Leporellóhajtás

Olyan párhuzamos hajtások, amelyek párosával kerülnek egy lap azonos oldalára.

Leporelló kirakás

Ügyviteli nyomtatványok előállításánál a késztermék kirakása. A perforált ügyviteli nyomtatványt váltakozva ellentétes irányba hajtják meg, és az így kapott összefüggő nyomtatványok egymás fölött ívoszlopot képeznek.

Lyukasztás, fúrás

A lapba, vagy kiadványba lyukakat fúrunk, pl. lefűzés mappába helyezhetőség miatt, illetve a fémgyűrűzés előkészítő művelete.

Melléklet elhelyezése

A kötött könyveknél a belív után vagy az ívek közé elhelyezett 4-8 vagy magasabb oldalszámú, általában a belív papírjánál jobb minőségű papírra készülő ívegységek.



Nyers méret

A nyomásnál használatos, vágatlan papírméret. Ezt körülvágva kapjuk a kiadvány végleges (vágott) méretét.

Oltárhajtás

Kétszer (dupla ajtószerűen) szembehajtott papírív.

Oromszegő

Keménytáblás könyvek gerincének élén és alul, a sapkát eltakaró keskeny szalag.



Összehordás

Könyvek vagy egyéb feldolgozás-technikai termékek alkotórészeinek ívek lapok sorrendbe gyűjtése.

Paralel hajtás

Az papíríven két párhuzamosan elvégzett hajtás, mely lehet göngyölt (egymásba hajtogatott) vagy harmonika (leporelló).

Pántolás

A nyomdai késztermék egységcsomagjainak általában műanyag pánttal való összefogása.

Párnázás

Kötészeti eljárás, reprezentatív kiadványok (elsősorban agendák) tábláinál használatos.

Perem

Kemény-táblás könyvek táblájának túllógása a könyvtesten.

Perforálás

A papír eloírt helyén szaggatott késsel való beütése a le, ki vagy széttéphetőségének elősegítésére. Adott irányban történő sorozatos átlyukasztás (hajtogatás közbeni perforálás, tömbök perforálása), sorlyukasztás. Számla, megrendelés- vagy sorszámtömbök használata során szükség van arra, hogy a papír egy része könnyen leszakíthatóvá váljék. Ezt szolgálja a sorlyukasztás.

Precíziós beragasztás

A kiadvány egy meghatározott, pontosan kijelölt helyére történő beragasztás.

Prégelés

A papírt a felületén mintát hordozó hengerek közé engedik, mely a papír egy vagy mindkét oldalát a mintának megfelelően domborítja. Egyes írólapokat, különleges mázolt papírokat, kartonokat, díszcsomagoló papírokat a kiszerelés során prégelnek, de a prégelés sok esetben a feldolgozás részművelete. A hengerek anyagától függően a vékony papírtól a lemezig mindenféle papírt lehet prégelni.



Ragasztókötés

Puhafedelű könyveknél alkalmazott kötési eljárás. Az egymásra hordott íveket együttesen behelyezik egy ragasztókötő gépbe, ahol a könyvtest a szorítópofák közé kerülve egy biztos tartást nyer, ezután az egész egy marókés fölé kerül, ahol a könyv gerince egy meglehetősen durva felületet kap. Az így nyert durva felület meglehetősen sok ragasztóanyagot képes felvenni. A gép megkeni a könyv gerincét ragasztóval, majd a borítóba akasztja. A könyvkötés utolsó fázisa a ragasztóanyag kihűlése után a könyvtest három oldalon való körülvágása.

Ragasztott melléklet

A kötött könyveknél meghatározott helyre (ívek vagy lapok közé) ragasztott egy lapos vagy egy ívegységnyi melléklet.

Riccelés

Az a kötészeti művelet, amikor különböző kötészeti gépek segítségével az öntapadós papír felső, nyomott rétegét átvágjuk, de az alsó hordozó réteget nem. Így az öntapadós nyomdai matricák, a bemetszés vonalának megfelelően, könnyen leválaszthatóak az alsó hordozórétegről. A riccelés lehet: vonalriccelés (egyenesen átvágja az ívet széltől szélig), formariccelés (alakot lehet kivágni vele, pl. gyerekmatricák, kör, egyéb formák).



Saját borító

A belívekkel azonos papírból készülő borító. Irkafűzött vagy gerinc ragasztott brosúráknál, füzeteknél használatos.

Sapkázás

Keménytáblás könyveknél a szálfelsütéssel összefogott könyvtest gerincére ragasztott papír.

Spirálkötés

Egyszerű és gyors kötészeti eljárás, mely kis, kézi berendezéssel is elvégezhető. Lehet egyszeres vagy dupla, különféle anyagú (műanyag vagy fém), különféle színű és átmérőjű (a kiadvány vastagságához illeszkedően).

Hogyan működik a spirálkötés?

Ha egy könyvet spirálkötéssel kötnek, a lapokra és a borítókra kis kerek lyukakat készítünk, és egy műanyag vagy fémszálból készült spirált fűzünk beléjük. Ezután a spirált a könyv méretéhez illeszkedő hosszra vágjuk. A spirálok a színek és átmérők széles választékában érhetők el.

Miért válasszuk a spirálkötést?

A spirálkötés gazdaságos síkra nyitható kötésfajta. Főként referenciaanyagoknál alkalmazzák. Hátránya hogy nem biztosít nyomtatható felületet a gerincen, és nem lehet hozzáadni, vagy kivenni lapokat.

Stanckés

A stancoláshoz, vagyis a nyomdai termék formára vágásához használt speciális kés.

Stancolás

A nyomdai termék formára vágása az úgynevezett stanckéssel. Egyedileg készített késformával a nyomatot a kívánt formára vághatják, illetve kívánt részek belőle kivághatók. Adott formát követő kivágó kés a nyomdagépbe helyezve a papírból szakítja ki a szükséges, vagy fölösleges részt. Felhasználási terület: palackcímke, egyenes vonallal nem vágható nyomtatványok boríték, függőcímkék, meghívók, prospektusok figyelemfelhívó díszítéseként használják.

Szalagozás

Többkötetes kiadványok összetartozó köteteit rendszerint szalaggal fogják össze.

Szálfelsütés

Keménytáblás könyveknél minden esetben, puhatáblánál igényesebb kiadványoknál alkalmazott kötészeti könyvtest-képzési eljárás.

Tábla

Kemény, merev anyagú papírlemez, amely a könyv merevítését, erősítését szolgálja. A keménytáblás könyveknél papír, vászon vagy bőrborítású. Vastagsága 1,5-3,5 mm közötti.

Táblaborító

Keménytáblás könyveknél a táblát borító nyomott és általában felületkezelt (lakkozott vagy fóliázott) papír, vászon, műbőr, stb...

Táblanyomás

A könyvtábla borított felületeire díszítés, szöveg és jelek felvitele, meleg- vagy hideg préseléssel.



UV-lakkozás

Olyan lakkozási módszer, amelynek során a szitázással felhordott lakkréteg ultraibolya fény hatására kötődik meg, és egyből tovább feldolgozható.



Vakdombor

Olyan dombornyomás, amelyet nem nyomnak meg festékkel, csak kiemelkedik a papír síkjából.

Vasalt sarok

Különleges kötészeti megoldás. Reprezentatív naptáraknál alkalmazzák.

Vágott méret

A kész nyomdai termék mérete. Keménytáblás könyvnél a könyvtest méretmegjelölése.

Védőborító / envelop

A kötött könyvtestet borítja, 5-10 cm-rel ráhajolva a két könyvtáblára. Általában nyomott, felületkezelt, 120 és 180 g közötti grammsúlyú műnyomó vagy pausz papír, ritkábban celofán.

Wire-O vagy Plastic-O ikerspirál kötés

Ha a könyv Wire-O kötéssel készül, szögletes lyukakat készítünk a lapokra az egyik él mentén, és egy dupla hurokból álló fémszálat illesztünk a lyukakba. Ezután a hurkokat behajtják, hogy megtartsák a fémszálat. A Plastic-O hasonló módon működik, azzal a különbséggel, hogy a kötés dupla hurkú műanyag. Több színben is hozzáférhető, és eltérően a fémszáltól, nem olyan könnyű összegyűrni. A Wire-O vagy Plastic-O kötés erősebb alternatívája a spirál vagy fésűskötésnek, de kevesebb lap kötésére alkalmas mint a fésűskötés. Elsősorban referencia anyagok kötésére alkalmazzák, költséghatékony, tartós és kifinomult külsőt kölcsönöz a dokumentumnak. Mint más mechanikus kötések, ez is síkká nyitható könyvformátumot eredményez, de nem teszi lehetővé a nyomtatott gerinc kialakítását, és nem lehet hozzáadni vagy sérülés nélkül eltávolítani lapokat.



Zsugorfóliázás

A nyomdai késztermék egységkötegeinek fóliába való csomagolása.